Čo spôsobil ďalší rok nespievania do mikrofónu

Autor: František Beer | 13.7.2012 o 14:41 | (upravené 23.7.2014 o 8:44) Karma článku: 8,95 | Prečítané:  2371x

„Keď ľudia žiadajú, aby organisti spievali do mikrofónu, je to ako keď dieťa žiada rodiča, aby neodmontoval pomocné kolieska z jeho bicykla. Potom sa to ale nikdy nenaučia a nie je to nič iné, ako pohodlnosť." (J.Timuľák)

 

Uplynul ďalší rok od „reformy" (viď. môj predošlý článok Prečo by organista nemal používať mikrofón) v našom kostole a výsledky sa už dostavili v plnej paráde - v podobe aktívne spievajúceho a zapájajúceho sa zhromaždenia ľudu.

Zatiaľ čo pred troma rokmi vyzerala aj v tomto chráme liturgická hudba podľa môjho názoru žalostne - ja spievajúci do mikrofónu, s pocitom že celý kostol spieva (mylný dojem z vlastného hlasu šíriaceho sa z reproduktorov), dolu pár zanietených babičiek, ktoré spievali, a žalostný pohľad na zvyšok kostola, ktorý len pasívne (a znudene) sedel a čakal, kedy sa pieseň skončí a omša bude pokračovať ďalej.

Odkedy však ľud zistil, že miesta určené pre ich aktívne zapojenie sa nikto iný namiesto nich neodspieva (teda sa nemajú za koho skryť), posunula sa kvalita a intenzita spevu do úplne iných dimenzií.

 

Svoj zmysel tak dostala nielen organová predohra na pieseň z JKS. Tá pre veriacich už nie je iba zhlukom akordov a melódií, ale keďže pieseň namiesto nich nikto nezačne, musia predohru počúvať aktívne - cítiť rytmus, nájsť melódiu, sústrediť sa na záverečnú kadenciu, v pauze sa nadýchnuť a odvážne a jednotne nastúpiť. Doteraz nemuseli, práve vďaka zmýšľaniu „organista začne, my už sa potom nejako pridáme".

Na svoje miesto sa vrátili aj prvky, ktoré k doprovodu ľudu neodmysliteľne patria - frázovanie a registrácia. Už nestačí odohrať celú strofu piesne v legáte na tichej, aj na chóre pri organistovi nejasnej registrácii, a „frázovať" spevom do mikrofónu.

Odkedy sa ľud naučil počúvať namiesto organistu organ, vymizli napríklad aj rozšírené problémy s viactaktovými medzihrami v piesňach, do ktorých ľud stále nastúpil skôr, než mal. (JKS 201, 394).

Veľký krok vpred sa podaril aj vďaka zakúpeniu znotovaných spevníkov pre veriacich do lavíc, za čo patrí pátrom dominikánom veľká a úprimná vďaka.

V poslednej dobe sa však najmä medzi klérom začínajú z mne neznámeho dôvodu ozývať  záporné hlasy, avšak bez jasných argumentov, založených najmä na subjektívnych pocitoch a dojmoch a na vete „veď stále to bolo tak, tak načo niečo meniť".
Preto vás chcem poprosiť o modlitbu na tento úmysel, aby sa toto dielo vydarilo a ďalej zveľaďovalo, aby kňazi svojich organistov podporovali, tí aby mali motiváciu rozvíjať sa a aby sa ovocie tejto spolupráce prejavilo v nábožnom a zapálenom speve nielen staršej, ale aj strednej a mladej generácie veriacich.

A keďže žijeme v modernej dobe, dovoľujem si umiestniť sem dva čerstvé záznamy zo sv. omše :

Pieseň č. 257 - Ty si, Pane, v každom chráme od dominikánov v Košiciach, kde som bol do roku 2013 organistom:

https://www.youtube.com/watch?v=dqVjR0lBikg

A jeden z nápevov Pane, zmiluj sa, z kostola sv. Bartolomeja v Myslave, kde hrám týmto spôsobom taktiež

https://www.youtube.com/watch?v=cpk7-5_iCQA

Kto by mal záujem pozrieť si viac záznamov zo sv. omší, napríklad aj pieseň číslo 201 s problematickou medzihrou môže ich nájsť tu :

https://www.youtube.com/user/FrantisekBeer

 

Ad Maiorem Dei Gloriam

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Páči sa ti na južnom Spiši, milá Lívia? (píše Michal Havran)

Je to možné, že sme niečo také dopustili?

Autorská strana Petra Schutza

Sťahovanie slučky, mŕtvola Danko a mainstreamová Lívia

Aura reformátora, ktorú si bin Salmán pestoval, je poškodená.


Už ste čítali?