Čo spôsobil ďalší rok nespievania do mikrofónu

Autor: František Beer | 13.7.2012 o 14:41 | (upravené 23.7.2014 o 8:44) Karma článku: 8,95 | Prečítané:  2539x

„Keď ľudia žiadajú, aby organisti spievali do mikrofónu, je to ako keď dieťa žiada rodiča, aby neodmontoval pomocné kolieska z jeho bicykla. Potom sa to ale nikdy nenaučia a nie je to nič iné, ako pohodlnosť." (J.Timuľák)

 

Uplynul ďalší rok od „reformy" (viď. môj predošlý článok Prečo by organista nemal používať mikrofón) v našom kostole a výsledky sa už dostavili v plnej paráde - v podobe aktívne spievajúceho a zapájajúceho sa zhromaždenia ľudu.

Zatiaľ čo pred troma rokmi vyzerala aj v tomto chráme liturgická hudba podľa môjho názoru žalostne - ja spievajúci do mikrofónu, s pocitom že celý kostol spieva (mylný dojem z vlastného hlasu šíriaceho sa z reproduktorov), dolu pár zanietených babičiek, ktoré spievali, a žalostný pohľad na zvyšok kostola, ktorý len pasívne (a znudene) sedel a čakal, kedy sa pieseň skončí a omša bude pokračovať ďalej.

Odkedy však ľud zistil, že miesta určené pre ich aktívne zapojenie sa nikto iný namiesto nich neodspieva (teda sa nemajú za koho skryť), posunula sa kvalita a intenzita spevu do úplne iných dimenzií.

 

Svoj zmysel tak dostala nielen organová predohra na pieseň z JKS. Tá pre veriacich už nie je iba zhlukom akordov a melódií, ale keďže pieseň namiesto nich nikto nezačne, musia predohru počúvať aktívne - cítiť rytmus, nájsť melódiu, sústrediť sa na záverečnú kadenciu, v pauze sa nadýchnuť a odvážne a jednotne nastúpiť. Doteraz nemuseli, práve vďaka zmýšľaniu „organista začne, my už sa potom nejako pridáme".

Na svoje miesto sa vrátili aj prvky, ktoré k doprovodu ľudu neodmysliteľne patria - frázovanie a registrácia. Už nestačí odohrať celú strofu piesne v legáte na tichej, aj na chóre pri organistovi nejasnej registrácii, a „frázovať" spevom do mikrofónu.

Odkedy sa ľud naučil počúvať namiesto organistu organ, vymizli napríklad aj rozšírené problémy s viactaktovými medzihrami v piesňach, do ktorých ľud stále nastúpil skôr, než mal. (JKS 201, 394).

Veľký krok vpred sa podaril aj vďaka zakúpeniu znotovaných spevníkov pre veriacich do lavíc, za čo patrí pátrom dominikánom veľká a úprimná vďaka.

V poslednej dobe sa však najmä medzi klérom začínajú z mne neznámeho dôvodu ozývať  záporné hlasy, avšak bez jasných argumentov, založených najmä na subjektívnych pocitoch a dojmoch a na vete „veď stále to bolo tak, tak načo niečo meniť".
Preto vás chcem poprosiť o modlitbu na tento úmysel, aby sa toto dielo vydarilo a ďalej zveľaďovalo, aby kňazi svojich organistov podporovali, tí aby mali motiváciu rozvíjať sa a aby sa ovocie tejto spolupráce prejavilo v nábožnom a zapálenom speve nielen staršej, ale aj strednej a mladej generácie veriacich.

A keďže žijeme v modernej dobe, dovoľujem si umiestniť sem dva čerstvé záznamy zo sv. omše :

Pieseň č. 257 - Ty si, Pane, v každom chráme od dominikánov v Košiciach, kde som bol do roku 2013 organistom:

https://www.youtube.com/watch?v=dqVjR0lBikg

A jeden z nápevov Pane, zmiluj sa, z kostola sv. Bartolomeja v Myslave, kde hrám týmto spôsobom taktiež

https://www.youtube.com/watch?v=cpk7-5_iCQA

Kto by mal záujem pozrieť si viac záznamov zo sv. omší, napríklad aj pieseň číslo 201 s problematickou medzihrou môže ich nájsť tu :

https://www.youtube.com/user/FrantisekBeer

 

Ad Maiorem Dei Gloriam

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čínsky Černobyľ. Úrady o víruse klamali, teraz ich kritizujú

Pekingu sa čínske úrady boja, vírus radšej tajili.

Cynická obluda

Moták, ktorý zlyhal

Ako súdy s Kočnerom pokračujú, musí sa chránenec Smeru veľmi čudovať, kde zlyhali jeho záchranné siete.


Už ste čítali?